Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie
Zadzwoń do nas 89 524 12 77 lub 508 164 045
Parametry Ekogroszku

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opału?

Ekogroszek to nie tylko węgiel o ziarnach w określonym rozmiarze - od 5 do 25 mm.  To produkt charakteryzujący się odpowiednimi parametrami fizykochemicznymi, gwarantującymi bezproblemową pracę pieca retortowego. 

 

Co oznaczają poszczególne parametry i jak je odczytywać? 

WARTOŚĆ OPAŁOWA ("kaloryczność") – określa „wydajność energetyczną węgla”, czyli inaczej mówiąc - ile ciepła otrzymamy w wyniku spalania. Należy zwrócić uwagę również na inne parametry wyrażone tymi samymi jednostkami fizycznymi MJ/kg lub kJ/kg tj. "ciepło spalania" oraz "wartość opałowa w stanie analitycznym". Parametry te są zawsze wyższe niż "wartość opałowa w stanie roboczym", którym należałoby się posługiwać przy porównywaniu opału z różnych źródeł, a niektórzy sprzedawcy posługują się właśnie nimi. Ekogroszek z MPEC posiada kaloryczność 23-26 MJ/kg, co czyni go niezwykle konkurencyjnym paliwem.

SPIEKALNOŚĆ - niezwykle ważny parametr decydujący o bezawaryjnej pracy pieca retortowego. Miernikiem zdolności węgla do tworzenia spieków koksowych jest wskaźnik RI (tzw. liczba Rogi) – im wyższy wskaźnik RI, tym większe i twardsze spieki tworzą się w strefie odgazowania węgla. Bezpośrednim efektem wysokiej spiekalności jest gromadzenie się na palniku retortowym spieczonego popiołu i żużlu, powodujące mniej efektywne spalanie paliwa w ekstremalnych przypadkach prowadzące do wygaszenia palnika. Do zastosowań w piecach retortowych zalecane jest stosowanie węgli o spiekalności (liczba Rogi) od 0 do 20. 

ZAWARTOŚĆ SIARKI – parametr ten określa szkodliwość spalin dla środowiska. Wysoka zawartość siarki skutkuje nieprzyjemnymi zapachami. W połączeniu z parą wodną z siarki powstaje kwas siarkowy, będący przyczyną destrukcji elementów kotła, przewodów spalinowych oraz komina. Nasz EKOGROSZEK jest pozyskiwany z miału, który wykorzystywany jest ciepłowni miejskiej, w której dbamy o środowisko naturalne Olsztyna i okolic. Od lat wykorzystujemy tylko węgiel o niskiej zawartości siarki. Jest to nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także przedłuża żywotność naszych kotłów.

ZAWARTOŚĆ POPIOŁU – określa, ile węgiel zawiera substancji niepalnych. Od tego parametru zależy częstość czyszczenia pieca i opróżniania popielnika. Oferowany przez MPEC EKOGROSZEK zawiera od ok. 5% (Pionier) do max. 10,3% (Standard) popiołu. Gwarantuje to, że popielnik czyszczony jest bardzo rzadko. Dokładamy również wszelkich starań aby nasz EKOGROSZEK był pozbawiony kamienia i innych zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić podajnik w kotle.

CZĘŚCI LOTNE – parametr związany z zapłonem i spalaniem węgla. Niska wartość tego parametru powoduje niestabilne spalanie. Producenci kotłów retortowych zalecają ich zawartość na poziomie powyżej 28%. 

TEMPERATURA MIĘKNIENIA POPIOŁU – tak jak spiekalność, ma wpływ na gromadzenie spieczonego popiołu na palniku. Im wyższa temperatura tym lepsze spalanie paliwa w palniku retortowym. Zbyt niska temperatura mięknienia popiołu skutkuje "szlakowaniem" żużlu w palniku, zaburzając prawidłowy przebieg  procesu spalania oraz wzrost emisji zanieczyszczeń do atmosfery.  EKOGROSZEK oferowany przez MPEC posiada wysoką temperaturę mięknienia popiołów, co gwarantuje bezpieczne i efektywne działanie kotła.

WILGOTNOŚĆ  – określa zawartość wody w opale i jest ściśle powiązana z kalorycznością. Dzięki magazynowaniu w zadaszonych halach i wiatach gwarantujemy opał o korzystnym poziomie wilgotności. Jako rzetelne przedsiębiorstwo nie stosujemy też procederu zlewania sprzedawanego opału wodą w celu zwiększenia wagi. Wilgotność całkowita w momencie poboru próby wynosi ok. 10%. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl